Header Ads

 • Yeniler

  Yolun yarısı artık 35 değil


  Uzmanlar, yaşam kalitesinin artmasına paralel orta yaş sınırının 60’a yaklaştığını ifade ediyor.

  Avusturya’daki Uygulamalı Sistem Analizi Uluslararası Enstitüsü bilim insanları, çok konuşulacak bir araştırmaya imza attı. Gelişen sağlık hizmetlerinden tıp bilimindeki ilerleme, yaşam kalitesinin artması daha iyi beslenme olanalakları gibi birçok bileşen hesaba katılarak yapılan araştırmada, tüm bunların sayesinde uzayan insan ömrünün, yaşlılık kavramını da değiştirdiği ileri sürüldü.


  GELECEKTE DAHA DA ‘İLERLEYECEK’

  Sistem Analizi Uluslararası Enstitüsü araştırmacılarına göre, 60 yaşındaki biri, modern dünya şartlarında artık ‘yaşlı’ değil ‘orta yaşlı’ kategorisine giriyor.

  Sonuçları değerlendiren enstitü uzmanlarından Dr. Sergei Scherbov, “Yaşlı olarak tanımladığımız şey zaman içinde değişti ve bu durum, insanlar gelecekte daha uzun ve daha sağlıklı yaşadıkça değişmeye devam edecek” ifadelerini kullandı. Scherbov, “Bugün 60 yaşında biri orta yaşta. 200 yıl önce ise çok yaşlı sayılırdı” dedi. ABD’deki Stony Brook Üniversitesi’nden Prof. Warren Sanderson ise, yaşlılığın sadece yaşanılan yıllara göre değil kişinin hareket kapasitesi, diğer insanlara bağımlılığı ve iş gücü katılımına göre belirlenmesi gerektiğini söyledi.