YSK Seçmen Sorgulama - Erkekcom E-Dergi

Yeni

30 Nisan 2015 Perşembe

YSK Seçmen Sorgulama


YSK Seçmen Sorgulama için tıkla! Yurt içi Yurt dışı seçmen bilgileri!

Seçmen sorgulama ekranı için hemen tıkla. YSK online seçmen sorgulama işlemleri nasıl yapılır? Genel Seçimler öncesinde vatandaşlar seçmen sandık bilgilerini bu sistem ile öğrenebilecek. Hem Yurt içi seçmen sorgulama hem de Yurt dışı seçmen sorgulama sistemi haberimizde. Seçmen kağıtları muhtarlıklardan dağıtılmaya başlandı. İşte Online YSK Seçmen sorgulama ekranı.

Online seçmen sorgulama ekranına haberimizde bulunan bağlantıdan erişmek mümkün. Peki seçmen sorgulama nasıl yapılır? Genel seçimlerin yapılacağı 7 haziran tarihi öncesinde hazırlıklar tüm hızı ile devam ediyor. Muhtarlıklar Seçmen kağıtlarını dağıtmaya başladı. Yurt içi seçmen sorgulama sayfasına ve Yurt dışı seçmen sorgulama sayfasına haberimizden erişebilirsiniz. İşte Online YSK Seçmen Sorgulama işlemleri.


YSK YURT İÇİ SEÇMEN SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLA

YSK YURT DIŞI SEÇMEN SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLA


Seçmen kağıtları dağıtılmaya başlandı

7 Haziran tarihinde yapılacak genel seçimler için güncellenen listeler ve seçmen bilgi kağıtları muhtarlıklar tarafından dağıtılmaya başlandı.

Genel seçim hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. Seçmen kağıtları muhtarlıklar tarafından dağıtılmaya başlandı. 7 Haziran'da yapılacak genel seçimler öncesi güncellenen listeler ve seçmen bilgileri muhtarlıklar tarafından oy kullanacak vatandaşlara dağıtılıyor.

Vatandaşlar muhtarlıklara uğrayarak seçmen bilgi kağıtlarını alabilir. Aynı zamanda Yüksek Seçim Kurulu'nun internet sitesindenhangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenebiliyor.

YSK seçim yasaklarını açıkladı
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine ilişkin yasakları Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre YSK'nın, 7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde, saat 06.00'dan gece saat 24.00'e kadar uygulanacak olan yasaklara ilişkin kararları şu şekilde:

“Her ne suretle olursa olsun alkollü içki satılmasının, içkili yerlerde umumi mahallerde her çeşit alkollü içki satılması ve verilmesi ile içilmesinin yasak olduğu, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimsenin köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamayacağına, oy verme günü oy verme süresince kahvehane, kıraathane ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerlerinin kapalı kalacağına, eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda yalnız yemek verilebileceğine, oy verme günü saat 18.00'e kadar radyolar ve her türlü yayın organları seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılmasının yasak olduğuna, saat 18.00 ile 21.00 arasında radyolarda ve her türlü yayın organlarında ancak Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçim ile ilgili olarak verilecek haber ve tebliğlerin yayınlanabileceğine, saat 21.00'den sonra bütün yayınların serbest olduğuna, ancak Yüksek Seçim Kurulunca gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebileceğine ve karar örneğinin Resmi Gazete'de yayımlanmasına oy birliği ile karar verildi."

YSK SEÇİM TAKVİMİ
1 Şubat 2015 tarihinde YSK seçim takvimini açıklamıştır. Buna göre takvim aşağıdaki gibi uygulanacaktır.

24 Mart: Siyasi partiler, ön seçim ya da aday yoklaması seçmen listelerini kesinlik kazandıracak.

27 Mart: Tutuklu, taksirli suçlardan hükümlü ve muhtarlık bölgesi askı listeleri askı listeleri askıdan indirilecek. İnternette YSK'nın sitesinden yapılabilen bina bazında seçmen kayıtları sorgulanmasının son günü.

29 Mart: Seçmen listelerine yapılacak itirazlar karara bağlanacak.

3 Nisan: Siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi amacı ile YSK tarafından kura çekimi gerçekleştirilecek.

7 Nisan: Bağımsız olarak milletvekili adayı olacaklar için il seçim kurullarına başvurularda son gün.

15 Nisan: Milletvekili seçimleri için geçici aday listeleri radyo, televizyon ve Resmi Gazete'de yayınlanacak. Geçici aday listelerine itirazlar il seçim kurullarına ve YSK'ya yapılmaya başlanacak.

16 Nisan: Geçici aday listelerine yapılacak itirazlar için il seçim kuruluna başvuru son günü.

19 Nisan: Milletvekili geçici aday listelerine karşı yapılan itirazların il seçim kurullarınca verilen kararlara yönelik itirazların YSK'ca karara bağlanmasının ve milletvekili geçici adaylığından istifa edenlerin YSK'ya bildirimi yapılması gereken son gün.

24 Nisan: Bağımsız adaylar ve siyasi partilerin seçim çevreleri bazında milletvekili kesin aday listeleri, radyo, televizyon, Resmi Gazete ve seçim bölgelerindeki illerde ilan edilecek.

8 Mayıs: Gümrük kapıları ve yurtdışı temsilciliklerinde oy verme işlemi başlayacak.

23 Mayıs: Radyo ve televizyonda yapılacak propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için YSK tarafından kura çekimi gerçekleştirilecek.

28 Mayıs: Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak.

1 Haziran: Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması tamamlanacak. Dağıtılmayanlar ise ilçe seçim kurulları başkanlıklarına geri teslim edilecek.

6 Haziran: Saat 18.00'de seçim propagandası sona erecek, seçim yasakları seçim günü YSK'nın açıklayacağı saate kadar sürecek.

7 Haziran: Oy verme günü.Seçmen sorgulama ekranı için hemen tıkla. YSK online seçmen sorgulama işlemleri nasıl yapılır? Genel Seçimler öncesinde vatandaşlar seçmen sandık bilgilerini bu sistem ile öğrenebilecek. Hem Yurt içi seçmen sorgulama hem de Yurt dışı seçmen sorgulama sistemi haberimizde. Seçmen kağıtları muhtarlıklardan dağıtılmaya başlandı. İşte Online YSK Seçmen sorgulama ekranı.