Tokat: Geldim, Gördüm, Çok Sevdim - Erkekcom

Hot

Post Top Ad

Tokat: Geldim, Gördüm, Çok Sevdim


ROMA İMPARATORLUĞU’NUN EFSANEVİ HÜKÜMDARLARINDAN JULİUS SEZAR, TOKAT HAVZASINDA YAPILAN ZİLE SAVAŞINDA PONTUS ORDUSUNUN YENİLGİYE UĞRATIR VE BU SAVAŞI ÜNLÜ “GELDİM, GÖRDÜM, YENDİM” SÖZÜYLE ÖZETLER.

Tokat, Karadeniz ve İç Anadolu arasında farklı zenginlikleri harmanlamış, gelip görmeye değer etkileyici bir coğrafya. Alışılagelen rutin turistik rotaların biraz dışında kalması Tokat’ın saklı ve keşfedilmeye hazır değerlerini daha da cazip kılıyor. Bu topraklarda kültürel izler bırakan irili ufaklı medeniyetlerin eserlerinin yanı sıra büyüleyici doğal güzellikler, Tokat’ta gezebileceğiniz farklı rotalar oluşturuyor.

İnanç Merkezleri

Anadolu Beylikleri döneminden itibaren Tokat önemli bilginlere ev sahipliği yapmış. Kent; camiler, mescitler ve medreselerle renklenen bir mimari yapıda inşa edilmiş. Gök Medrese, Yağbasan Medresesi, Ulu Cami, Takyeciler Camii, Vezir Ahmet Paşa Mescidi, Mevlevihane, bir Anadolu Selçuklu eseri olan Şeyh Meknun İmareti ve onlarca erken dönem inanç yapısı, ziyaret edebileceğiniz merkezlerden.
Tokat Lezzetleri 
Tokat’ın yerel lezzetlerinin başında Tokat Kebabı geliyor. Özel bir bez içinde sunulan Tokat sucuğu ise kentin bir diğer özgün tadını oluşturuyor.
Tokat Çömleği
Pişmiş topraktan üretilen kaplar Tokat’ın unutulmaya yüz tutan geleneksel sanatlarından biri. Genellikle yeşil ve tonlarında üretilen sırlı Tokat seramikleri günümüzde kentteki çeşitli atölyelerde yaşatılıyor. Buradayken alabileceğiniz seramiklerle hem kalıcı bir eser edinmiş hem de kentin bu sanatını desteklemiş olacaksınız. 
Doğa Ve Kültür Meraklılarına
Doğal zenginliklerin izinde bir rotanın peşindeyseniz Tokat’ın sizi fazlasıyla sevindireceğine emin olabilirsiniz. Yeşilırmak’ın suladığı kentte Zinav, Kaz ve Almus Baraj gölleri doyumsuz manzaralar sunuyor. Tokat aynı zamanda yayla zengini. Batmantaş, Selemen, Dumanlı ve Çamiçi yaylalarının tertemiz havasına doğanın renk cümbüşü eşlik ediyor. Diğer taraftan Tokat Müzesi, özgün mimari dokusuyla Halit Sokağı, tarihi kaleleri ve köprüleriyle şehir, adeta bir açık hava müzesi niteliğinde. Farklı Anadolu yörelerinin buluşma noktası olan Tokat’ta doğa ve kültürle dolu bir keşif dünyası sizi bekliyor.
Suyun Getirdiği Şifa 

Tokat zengin jeotermal kaynaklara sahip. Kenti özellikle sonbahar ve kış aylarında ziyaret ediyorsanız Reşadiye ve Sulusaray kaplıcaları günün yorgunluğunu atıp zindelik kazanmanız için doğru adresler. 

Galeri

upix.me - Image Upload upix.me - Image Upload upix.me - Image Upload upix.me - Image Upload upix.me - Image Upload upix.me - Image Upload

Post Top Ad