Header Ads

 • Yeniler

  Erkeklerin Evlilikte Yaptığı 5 Hata


  Evlilik

  Kadınların ve erkeklerin evlilik konusunda farklı düşüncelere ve yaklaşımlara sahip olmalarının altında sosyolojik ve psikolojik etmenler yatar. Hiçbir toplumda kadın ve erkek eşit şartlarda yetiştirilmez, erkeklerin küçük yaşlarda sahip olduğu özerk alanlar kadınlara aynı ölçüde sunulmaz bu yüzden kadın için evlilik tam anlamıyla özgürlük ve rahatlığı sembolize ederken erkek için özgürlüğün ve rahatlığın kaybı olarak değerlendirilir. Her zaman duygusal bir varlık olarak nitelendirilen kadınların beklentilerini karşılamakta zorlanan erkeklerin yaptığı hataları araştırdık ve sizler için 5 genel hatayı belirledik;

  Empati

  Psikolog Albert Maslow ilişkide en önemli unsurun karşılıklı olarak empati kurabilmek ve anlayış göstermek olduğunu vurguluyor. Eğer birlikte olduğunuz kadın ihmal edildiğini düşünüyorsa onunla konuşarak ve anlayışla yaklaşarak bu problemi kolayca aşabilirsiniz.

  Danışmadan Yapılan Büyük Harcamalar

   Erkeklerin kişisel harcamalarını herhangi bir kısıtlama ve danışma kaygısı olmaksızın rahat bir şekilde yapmaları kadınları oldukça rahatsız eden bir husustur. Fikirlerinin önemsenmesini ve harcamalar konusunda eşit bir dağılım olmasını arzulayan kadınlara gereken özveriyi gösteren erkeklerin ilişkileri daha sağlıklı ilerliyor.

  Tek Taraflı Cinsel Tatmin

  Erkekler cinsel dürtülerini evlilik sonrası en aza indirger ve monotonlaştırır. Bu da hiç şüphesiz kadınları cinsellikten uzaklaştırarak psikolojik olarak etkiler. Evlilikte büyük bir rol oynayan karşılıklı cinsel tatmin unsuru erkekler tarafından önemsenmez bu da zamanla çiftlerin giderek birbirlerinden uzaklaşmasına neden olur ve kadınlar ilgi eksikliğinde kendilerini tehlikede hissederler. Bu da büyük sorunlara yol açabilir. 

  Aile Faktörü

   Aile bağları kadınlar için daha önemli gibi gözükse de kendi ailesini kurduğunda etrafına görünmez bir çizgi çekerek sınırları koruyabilir ancak erkekler bu sınırları koruyamayabiliyor bu da büyük problemler yaratabiliyor. Bekarlık döneminden tam anlamıyla kopmamak ve yeni ailesine karşı sorumluluklarından kaçınmak evliliği etkileyen nedenlerdir.

  Güç Dengesi

  Evlilikte ekonomik olarak eşit olmayan kadın ve erkek arasındaki güç düellosu ilişkiyi çıkmaza sürükleyebilir. Kadınların çalışma hayatına müdahale etmeyen ve evde güç dengesi kurabilen erkeklerin evlilikleri daha uzun süreli devam etmektedir.

  Post Top Ad

  Post Bottom Ad