Kendi Kripto Para Biriminizi Nasıl Oluşturabilirsiniz? - Erkekcom E-Dergi

Yeni

21 Ocak 2018 Pazar

Kendi Kripto Para Biriminizi Nasıl Oluşturabilirsiniz?


Bir saatten kısa bir sürede kendi kripto para biriminizi oluşturabileceğinizi biliyor muydunuz? Bazı temel özellikleri ele alarak sürecin nasıl olacağını bu yazımızda inceliyoruz.

Hedef Kitleyi Anlamak ve Tanımlamak

Herkesin kendi kripto para birimini oluşturabileceği fikri insanlara çekici geliyor fakat bu durum ileride dünyanın kripto para çöplüğüne dönmesine yol açacak bir sürece dönüşebilir.
Piyasanın farklı ve eşsiz kripto paralara ihtiyacı var. Bundan dolayı başarılı olabilmek için eşsiz bir fikre sahip olmanız gerekiyor. İşin kodlama kısmına başlamadan önce hedef pazarını ve kitlenizi belirlemiş, kripto para biriminin bu pazarda nasıl bir rol oynayacağını anlamış olmanız gerekli.
Örnek olarak günlük işlemlerin meydana geleceği bir platform tasarlamayı düşünüyorsanız (yiyecek-otobüs bileti satın almak vb.) hızlı ve ucuz işlem ücreti sağlamak başarılı olmanız için en önemli adımdır. Bitcoin gibi yavaş ve yüksek işlem ücreti gerektiren kripto para birimleri bu platform için uygun bir seçenek olmayacaktır.

Kripto Paranızı Geliştirmek İçin Bir Topluluk Oluşturun

Projenizi geliştirmenize yardımcı olması için diğer kripto meraklılarının yardımını istemek başta riskli görünebilir ancak uzun vadede bu durum birçok fayda sağlayabilir. Kendinize geliştirici bir topluluk oluşturarak birçok farklı insandan yardım alabilirsiniz.

Çok Çalışmaya Hazır Olun

Eğer kolay bir şekilde para kazanmak için kripto para birimi oluşturmayı planlıyorsanız bu karardan vazgeçmeniz yararınıza olacaktır. Projeyi geliştirmek ve para biriminizin farklı çevreler tarafından benimsenmesini sağlamak başlı başına uzun bir süreçtir. Kripto parayı oluşturmak ne kadar kolay bir işlem olsa da asıl zorlu kısım piyasaya hazırlanma ve projeyi geliştirme aşamasıdır.
Bitcoin’i düşünün. 2009 yılında yayınlanan Bitcoin son 1-2 sene içinde insanların ilgisini çekmeye başladı. Yayınlandığı zamandan beri devamlı geliştirilen Bitcoin bazı ayrılmalar yaşamış ve sonuçta Bitcoin Cash gibi farklı kripto paralar ortaya çıkmıştır. 2009’dan beri çok büyük gelişmeler meydana geldi ve geliştirme süreci hala devam ediyor.

Kodlamaya Başlamak

Teorik olarak çok az kodlama bilgisine sahip bir kişinin kripto para birimi oluşturması mümkün görünse de, blok zinciri teknolojisinin temellerine hakim olmadan projenin devamlı gelişimini sağlamak neredeyse imkansızdır.
Bu nedenle, projenin uzun vadede başarısı için en az bir uzman blok zinciri geliştiricisinden yardım almanız büyük önem arz ediyor.
Alternatif olarak, daha önce belirtildiği gibi, projenizin başarıya ulaşması için gönüllü bir geliştirici topluluğu oluşturabilirsiniz.

İlk Yöntem: “Bitcoin Fork” 1 Saatten Kısa Sürede Kendi Kripto Para Biriminizi Oluşturun

Kripto para birimi oluşturmanın en kolay yolu “Bitcoin Fork” olarak bilinen, Bitcoin’in açık kaynak kodunu kullanma işlemidir. Bu işlemle Bitcoin temelli bir kripto para birimi oluşturabilirsiniz.
Piyasadaki çoğu “altcoin”in açık kaynak kodlu olması sebebiyle projenize en uygun olanı seçerek o kripto para birimini temel alabilirsiniz. Örnek olarak Ethereum kendi web sitesinde bunun için bir rehberhazırlamıştır.
Hangi açık kaynak kodlu dijital parayı seçmiş olursanız olun, yapacağınız işlem aynıdır.
Açık kaynak kodunu indirin ve istediğiniz ek özellikleri eklemek için kodu düzenleyin. Sonrasında ise kripto paranızı isimlendirdikten sonra yayınlayabilirsiniz.
Bu metodun en büyük avantajı kişilere ve şirketlere kısa sürede düşük maliyetli çözümler sunmasıdır. Kripto paraya bir özellik eklemek için tüm para birimini sıfırdan kodlamak yerine yalnızca bu bölümü kodlamak yeterlidir.

İkinci Yöntem: Yeni Bir Blok Zinciri Oluşturmak

Tamamen yeni bir blok zincirini sıfırdan oluşturmak için blok zincir teknolojisi ve şifreleme hakkında büyük bir bilgi birikimine sahip olmanız gerekiyor. Bu yöntem çok daha zaman alıcı olsa da kişinin kodlama üzerinde tam kontrol sahibi olmasını sağlar.
Bu yöntemin en büyük avantajı, dijital para biriminizin çalışma şeklini tanımlayarak, sıfırdan yeni ve ilginç özellikler oluşturmayı mümkün kılmasıdır. Ayrıca, mevcut bir para biriminin açık kaynak kodunu, yapmak istediğiniz değişiklikler için düzenlemenin çok zor ve zaman alıcı olduğunu göreceksiniz. Tamamen sıfırdan kodlamaya başlamak bu durumu kolaylaştıracaktır.
Bu yöntem ile blok boyutu ve kripto paranın miktarı üzerinde tam kontrol sağlanır. Çoğu geliştirici için bu iki faktör projenin gelişiminde anahtar rol oynamaktadır.
Yeni dijital para biriminizi oluşturduktan sonra kalan bazı temel adımlar var.

Madenci Bulmak

Tüm kripto para birimleri işlemlerin doğrulanması için madencilere ihtiyaç duyar. Hesaplamaların karmaşıklığına bağlı olarak, madenciler doğrulama işlemi yaptıkları kripto para birimi üzerinden ödüllendirilir.
Oluşturduğunuz kripto para birimi için madenci bulmak karşılaşabileceğiniz en büyük sorunlardan bir tanesi. Madencilere, faaliyet gösterdikleri çeşitli topluluklar yoluyla ve forumlar/sohbet odaları/siteleri aracılığıyla ulaşmanız gerekiyor.
Sahibi olduğunuz altcoini diğer kripto paralardan ayıran özellikleri vurgulayarak insanların dikkatini çekmeli ve kripto paranızı pazarlayabilmelisiniz. Madencilerin ne çeşit ödüller alacağı üzerine odaklanarak kripto paranın madencilik için değerli olduğunu kanıtlamanız gerekiyor.

Satıcılarla Anlaşma Yapın

Satıcılar ile anlaşma yapmak yeni bir kripto paranın başarılı olması için en önemli adımlardandır. Satıcılarla yapılan anlaşmalar kripto paranın tanınırlığını arttırmak ve farklı insanların ilgisini çekmek için çok önemlidir.
Hedeflenen kitle ile birebir etkileşime geçmek bu konuda yararlı olacaktır. Bu aşamadan önce hedef kitlenizi yeterince anlamış olmalı ve kripto paranızın ne tür sorunlara çözüm olacağı konusunda hedef kitleyi bilgilendirmelisiniz.

Sonuç

Bu makale, kendi kripto para biriminizi nasıl oluşturacağınıza ilişkin adım adım bir rehber olmaktan ziyade, bu işin zorluklarını ve mükafatlarını aktarmayı amaçlamıştır. Kripto para geliştirme işlemi, hızlı para kazanma arzusundan ziyade tutku ile gerçekleştirilmesi gereken uzun vadeli bir projedir.