Pastırmanın Tadı - Erkekcom E-Dergi

Yeni

Post Top Ad

13 Ocak 2018 Cumartesi

Pastırmanın Tadı


SIĞIR, MANDA GİBİ BÜYÜK BAŞ HAYVANLARIN PASTIRMAYA ELVERİŞLİ ETLERİ TUZLANIYOR, YIKANIP BASKILANIYOR, SONRA DA ÇEMENLENİYOR. BÖYLECE O MUHTEŞEM LEZZET ORTAYA ÇIKIYOR. SONRASI İÇİN TARİFLERİMİZE GÖZ ATIN.

Etin tuzlanarak kurutulması, insanlığın ilk dönemlerinden kalan et saklama tekniklerinden biridir ve bugün dünyanın tüm mutfak kültürlerinde rastlanabilir. Ülkemizde de var olan bu teknik, diğerlerinden farklı uygulamaya tabi tutulmuş; kurumaya yüz tutmuş etin çemenle kaplanmasıyla efsanevi bir lezzet olan pastırma üretilmiştir. Kasım ayının başlarına denk düşen pastırma yazı, geleneksel pastırmanın üretildiği en yoğun zamandır.

Sultanlara layık pastırma Kayseri’de imal edilirmiş. Yeniçeri avcılarının Istranca Dağları’nda avladığı geyik ve karaca etlerinden de pastırma yapılırmış eskiden. Bu pastırmalar havası latif (yani hoş) olan Boğaz’daki Yeniköy’ün çimenliklerinde terbiye edilir ve padişahın sofrasına sunulurmuş. Evliya Çelebi’nin kaydettiği ve üretimleri hakkında bilgi verdiği pastırmalar arasında bugün bildiğimiz çemenle kaplanmış pastırmaya en yakın olanı bu geyik pastırmalarıdır. 

Ahalinin ihtiyacı olan pastırma yapımı için İstanbul’a çok sayıda sığır getirilirmiş. Yine Evliya Çelebi’nin kaydettiğine göre “Çoğunlukla Eflak ve Boğdan Hristiyanlarından seçilen sığır celepleri, her yıl pastırma zamanında yani kasım günlerinde Terkos Gölü civarından ve Istranca Dağları’ndan üç yüz bin sığır getirirler, kırk gün boyunca Yedikule dışında kurulan sığır pazarında bu hayvanları satarlardı. Kesilen sığırların etleri ağırlıklı pastırmacılara, bir kısmı sayıları pek de kalabalık olmayan sucukçulara, bir kısmı da sığır kasaplarına satılırdı. 

Muhteşem bir “et” ürünü olan pastırma dilediğiniz şekilde tüketebileceğiniz bir lezzet. Kahvaltıda tüketilebilir, fasulyenin içinde eklenebilir, pidesi yapılabilir. Bunların yanı sıra aşağıdaki tariflerimizle de farklı tatlar yakalayabilirsiniz.


PASTIRMALI MIHLAMA
Malzemeler: 100 g mısır unu
50 g çeçil peyniri
50 g pastırma,
1 yemek kaşığı tereyağı
50 g et suyu
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber

Hazırlanışı
Orta boy bir tavada tereyağı eritilir ve mısır unu katılarak un kavrulur. Daha sonra et suyu ilave edilir ve karıştırmaya devam edilir. Mısır unu ve et suyu koyulaşınca peynir ve pastırma ilave edilir, karıştırılır. tuz ve karabiber ilave edilip beş dakika daha pişirilip sıcak olarak servis edilir.


KÂĞITTA PASTIRMA
Malzemeler: 
50 g pastırma
1 domates
15 g asma yaprağı
1 limon
1 yemek kaşığı tereyağı
½ demet dereotu
1 çarliston biber

Hazırlanışı
Yağlı kâğıt kalp şeklinde kesilir. Yağlı kâğıdın üzerine asma yaprağı dizilir.  Sonra sırasıyla, pastırma, limon, domates, çarliston biber, dereotu ve tereyağı konulur. Önce asma yaprakları sonra yağlı kağıt kapatılır ve üzerine fırça yardımı ile zeytinyağı sürülür. Fırında veya ızgarada beş dakika pişirilir. Sıcak olarak servis edilir.


PASTIRMALI HUMUS
Malzemeler: 50 g pastırma
100 g humus
1 kuru soğan
5 g çam fıstık
1 yemek kaşığı tereyağı
½ çay kaşığı tuz
½ çay kaşığı karabiber

Humus için malzemeler:100 g nohut
3 yemek kaşığı tahin
½ limon suyu
1 çay kaşığı kimyon
½ çay kaşığı kırmızı toz biber
2 yemek kaşığı zeytinyağı

Humus Hazırlanışı
Nohutlar bir gün suda bekletilir. Suyu süzüldükten sonra tencereye alınır ve üzerine su ilave edilip haşlanır. İyice haşlandıktan sonra blanderdan çekilir. Sırası ile tüm malzemeler katılır ve karıştırılır.
Hazırlanışı
Tavada tereyağı eritilir. Pastırmalar yağda iki taraflı çevrilir. Ayrı bir tavada çam fıstıkları kızartılır ve pastırmaların olduğu tavada beraber çevrilir. Humus düz servis tabağına alınır. Üzerine fıstıklı pastırma konulur ve sıcak olarak servis edilir.

Post Top Ad