Header Ads

 • Yeniler

  Yumurtadan Daha Çok Protein İçeren Gıdalar


  Protein denince akla ilk gelen gıdalar hiç şüphesiz yumurta ve süt ürünleridir. 1 adet yumurta yaklaşık olarak 50 gram olup 6 gram protein içermektedir. İçeriğinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde de diyetisyenlerin kahvaltı öğünü için özellikle tavsiye ettiği gıdalar arasında yer almaktadır. Peki, yumurta sevmeyenler veya alerjisi olanlar ne yapmalı? İşte sizler için hazırladığımız yumurtadan daha çok protein içeren gıdalar;

  Gravyer ve Parmesan Peyniri

  100 gram gravyer peynirinde yaklaşık olarak 39 gram protein bulunmakta olup 100 gram parmesan peynirinde ise 38 gram protein bulunmaktadır. Yüksek kalorili olmaları bakımından azami ölçülerde tüketilmeleri tavsiye edilen bu peynir çeşitleri en yüksek protein oranına sahiptirler.

  Yoğurt

  100 gramında 10 gram protein bulunduran yoğurt düşük kalorili bir gıda olması ve içeriğinde yüksek oranda kalsiyum, sodyum ve potasyum gibi önemli mineralleri bulundurması açısından diyetisyenlerin en çok önerdiği gıdalar arasında yer almaktadır. Ara öğünlerde veya ana yemeklerin yanında tercih edebileceğiniz yağsız yoğurtlar sindirim problemlerini ortadan kaldırır ve ağız kokusunu önler.


  Kuru Fasulye

  100 gram kuru fasulyede 22 gram protein bulunmaktadır. İçeriğinde 16 gram lif bulundurması ve mineraller yönünden zengin olması kuru fasulyeyi önemli bir bakliyat haline getirir. 

  Kuruyemişler

  Fındık, fıstık, kabak çekirdeği ve badem olmak üzere 100 gramlık hazırlanan bir kuruyemiş tabağında yaklaşık olarak 33 gram protein bulunur. Ara öğünlerde özellikle tavsiye edilen kuruyemişler hem tok tutar hem de vücut için oldukça faydalıdır. 

  Istakoz

  Balık çeşitleri protein yönünden zengin olup ortalama 20 gram civarında protein içerirler. Özellikle ıstakoz, karides, somon, mezgit ve ton balığı tercih edebilirsiniz. 

  Yulaf

  100 gram yulafta 11 gram protein bulunmaktadır. İçeriğindeki yüksek lif oranı yulafı oldukça önemli bir besin yapar. Sindirim sorunlarınızı çözmek ve uzun süre tokluk hissi yaratmak istiyorsanız öğünlerinizde mutlaka yulafı kullanın.

  Post Top Ad

  Post Bottom Ad