Karpal Tünel Sendromu İçin Evde Tedavi - Erkekcom E-Dergi

Yeni

8 Ekim 2018 Pazartesi

Karpal Tünel Sendromu İçin Evde Tedavi


Karpal tünel sendromu tedavisinde evde yapabilecekleriniz ağrıyı azaltarak medyan sinirinize daha fazla veya kalıcı hasar gelmesini önleyebilir.
Belirtiler ilk defa ortaya çıktığında tedaviye başlarsanız belirtilerinizin tamamen geçmesini sağlayabilir.
Parmaklarınızda veya elinizde ara sıra karıncalanma, hissizlik, güçsüzlük veya ağrı gibi hafif belirtiler varsa yangıyı azaltmak üzere aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:
  • Parmaklarınızı, elinizi ve bileğinizi dinlendirin. Hissizliğe veya ağrıya yol açtığını düşündüğünüz hareketleri kesin.
  • Ağrıyı geçirerek şişliği azaltmak için her seferinde 10 ila 15 dakika olmak üzere saatte bir veya iki kez bileğinize buz koyabilir ve steroid olmayan iltihap giderici ilaçlar (nonsterodial antienflamatuar) alabilirsiniz. Çalışmalar bu tür ilaçların karpal tünel için etkili olduğunu göstermemiş olsa da belirtileri hafifletmenize yardımcı olabilir.
  • Bileğinizi düz bir konumda tutmak ve medyan sinirinizdeki basıncı hafifletmek üzere geceleri bir bileklik takabilirsiniz.
Ağrınız geçtiğinde kolunuz ve bileğiniz için esnetme ve kuvvet egzersizlerine başlayabilirsiniz. El ve bilek hareketleri için en iyi konumları ve duruşu öğrenin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Kuralları:
-Reklam ve tanıtım içeren yorumlar yasaktır.
-Küfür ve hakaret içeren yorumlar yasaktır.
-Anahtar kelime ile yapılan yorumlar yasaktır.
-Sadece konu ile ilgili yorumlara cevap verilir.